4H-puoti on lopetettu tammikuussa 2025
3.12.2025
Nyt on ajankohtaista nostaa tämä uutinen taas esille.
4H-puoti jouduttiin lopettamaan tammikuussa työntekijävajeen vuoksi. Olemme työllistäneet palkkatuen turvin järjestötyöntekijän yli 25 vuoden ajan. Edellisen työsuhteen päättyessä tammikuussa, palkkatukea ei ollut enää tarjolla järjestöille. 4H-puodin lopettaminen oli pakko tehdä. Toiminnanjohtajan työmäärä on suuri ja todella epäsäännöllinen ja sen vuoksi tätä resurssia ei ollut puotiin käytettävissä.
Nyt moni kaupunkilaisista on aloittanut jouluvalmistelut ja meiltä on perinteisesti tilattu joululeivonnaisia ja haettu unikkeja paikallisia käsitöitä. Tällä tiedolla haluamme välttää turhia käyntejä meidän ovella, toki on aina mukava nähdä entisiä asiakkaita. Olimmehan paikallisten käsityöläisten ja lähituottajien myyntipaikka liki 25 vuoden ajan.
Monia joulumyyjäisiä on vielä lähialueella tulossa ennen joulua. Toivottavasti löydätte niistä korvaavia tuotteita. Alueella on paljon taitavia leipureita ja käsityöläisiä.
Kaikki muu 4H-toiminta on jatkunut edelleen vain 4H-puoti on lopetettu.